A circular loop of wire with radius 0.0250 m and resistance 0.400 is in a region
ID: 1452878 • Letter: A
Question
A circular loop of wire with radius 0.0250 m and resistance 0.400 is in a region of spatially uniform magnetic field, as shown in the following figure(Figure 1) . The magnetic field is directed into the plane of the figure. At t = 0, B = 0. The magnetic field then begins increasing, with B(t)=( 0.340 T/s3 ) t3 .
Part A
What is the current in the loop (magnitude) at the instant when 1.44 T ?
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
A circular loop of wire with radius 0.0250 m and resistance 0.400 is in a region of spatially uniform magnetic field, as shown in the following figure(Figure 1) . The magnetic field is directed into the plane of the figure. At t = 0, B = 0. The magnetic field then begins increasing, with B(t)=( 0.340 T/s3 ) t3 .
Part A
What is the current in the loop (magnitude) at the instant when 1.44 T ?
Express your answer with the appropriate units.
I =SubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
induced emf is defiend as the rate of change of magnetic flux
in mathematical form,
induced emf e = NAdB/dt or NABW
where A = area
N = no. of tunrs
W = angular frequency
dB/dt = rate of change of amgnetic flux
induced current i = e/R
where R = resisatnce
t^3 = 0.144/0.34
t = 0.75 secs
so emf e = 1 * 3.14 * 0.025^2 * 0.144/0.75
emf e = 0.37 mV
induced current i = emf/R
i = 0.37 e -3/(.4)
i = 0.92 mA
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.