A circular loop of wire having a radius of 6.0 cm carries a current of 0.14 A .
ID: 3898216 • Letter: A
Question
A circular loop of wire having a radius of 6.0 cm carries a current of 0.14 A. A unit vector parallel to the dipole moment of the loop is given by 0.40i -0.92j. If the loop is located in a magnetic field given by B = (0.40 T)i + (0.35 T)k,
A) find the magnitude of the magnetic dipole moment of the loop.
B) Find the i component of the torque on the loop.
C) Find the j component of the torque on the loop.
D) Find the k component of the torque on the loop.
E) Find the magnetic potential energy of the loop.
Explanation / Answer
A)
m = I*S =0.14*pi*0.06^2 =1.583*10^-3 A*m^2
B, C, D)
Written as vector we have
m = 1.583*10^-3*(0.4*i -0.92*j) =6.33*10^-4*j -1.46*10^-3*j (A*m^2)
The Torque as vector is
T = m x B = i j k
6.33*10^-4 -1.46*10^-3 0
0.40 0 0.35
= i*(-0.511*10^-3) +j*(-2.216*10^-4) +k*(0.584*10^-3)
Tx =-0.511*10^-3 N*m
Ty =-2.216*10^-4 N*m
Tz =+0.584*10^-3 N*m
E) magnetic potential energy is
U =-m*B =-(6.33*10^-4*i -1.46*10^-3*i) *(0.4*i +0.35*k) =-6.33*10^-4*0.4 =-2.532*10^-4 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.