A circular loop of wire with radius 0.0270 m and resistance 0.310 is in a region
ID: 1779028 • Letter: A
Question
A circular loop of wire with radius 0.0270 m and resistance 0.310 is in a region of spatially uniform magnetic field, as shown in the following figure(Figure 1) . The magnetic field is directed into the plane of the figure. At t = 0, B = 0. The magnetic field then begins increasing, with B(t)=( 0.340 T/s3 ) t3 .
Part A
What is the current in the loop (magnitude) at the instant when 1.50 T ?
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the direction of the current in the loop?
SubmitMy AnswersGive Up
Provide FeedbackContinue
Figure 1 of 1
A circular loop of wire with radius 0.0270 m and resistance 0.310 is in a region of spatially uniform magnetic field, as shown in the following figure(Figure 1) . The magnetic field is directed into the plane of the figure. At t = 0, B = 0. The magnetic field then begins increasing, with B(t)=( 0.340 T/s3 ) t3 .
Part A
What is the current in the loop (magnitude) at the instant when 1.50 T ?
Express your answer with the appropriate units.
I=SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the direction of the current in the loop?
What is the direction of the current in the loop? clockwise counterclockwiseSubmitMy AnswersGive Up
Provide FeedbackContinue
Figure 1 of 1
Explanation / Answer
when magnetic field B = 1.5
1.5 = 0.35*t^3
time t = 1.62 s
from Faraday's Law
emf = -(d(phi)/dt)
phi = flux = B*A
A = area of loop = pi*r^2
flux(phi) = 0.34*t^3*pi*r^2
d/dt(phi) = 0.34*3*pi*r^2*t^2 = 1.02*pi*r^2*t^2
therefore
from faraday law
emf = 1.02*pi*r^2*t^2
at t = 1.62
emf = 1.02*pi*0.027^2*1.62^2
emf = 0.00613 Volts
current I = emf/R = 0.0198 A
===================
as B value is increasing into the plane
the induced magnetic field is out of plane
counter clockwise <<---ANSWER
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.