A circular loop of wire with radius 0.0490 m and resistance 0.150 ? is in a regi
ID: 1452612 • Letter: A
Question
A circular loop of wire with radius 0.0490 m and resistance 0.150 ? is in a region of spatially uniform magnetic field, as shown in the following figure (Figure 1) . The magnetic field is directed out of the plane of the figure. The magnetic field has an initial value of 8.33 Tand is decreasing at a rate of -0.686 T/s .
A) Is the induced current in the loop clockwise or counterclockwise?
B) What is the rate at which electrical energy is being dissipated by the resistance of the loop? Express your answer with W.
Explanation / Answer
B)
I assume the loop is in the plane of the "figure".
Voltage V induced in loop = 0.049² 0.686 = 5.174 x 10-3volts
Power dissipation = V²/R where R is the loop resistance
= 5.174²/(0.150 10^6) = 1.785 10-4Watts.
A) induced current in the loop is counterclockwise
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.