One end of a meter stick is pinned to a table, so the stick can rotate freely in
ID: 1445480 • Letter: O
Question
One end of a meter stick is pinned to a table, so the stick can rotate freely in a plane parallel to the tabletop. Two forces, both parallel to the tabletop, are applied to the stick in such a way that the net torque is zero. The first force has a magnitude of 2.00 N and is applied perpendicular to the length of the stick at the free end. The second force has a magnitude of 6.00 N and acts at a 28.3o angle with respect to the length of the stick. Where along the stick is the 6.00-N force applied? Express this distance with respect to the end of the stick that is pinned.
Explanation / Answer
here
torque = force * perpendicular distance
torque = 6 * L * sin(28.3deg) - 2 * 1 = 0
L = 2 / ( 6 * sin(28.3deg) )
L = 0.7031 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.