One end of a cord is fixed and a small 0.460 kg object is attached to the other
ID: 2116155 • Letter: O
Question
One end of a cord is fixed and a small 0.460 kg object is attached to the other end, where it swings in a section of a vertical circle of radius 2.50 m as shown in the figure below. When theta is 19 degrees, the speed of the object is 6.40 m/s. At this instant, find each of the following
a. the tension in the string
b. the tangential and radial components of acceleration
c. the total acceleration
d. Is the answer changed if the object is swinging down toward its lowest point instead of up? Yes or no
e. Explain your answer in d
Explanation / Answer
a)tension=mgcos19 + mv^2/r *sin 19
=5.796 N
b)tangential component=gsin19+v^2/rcos19
=19.169 m/s^2
radial accelearion=T/m
=5.796/0.46
=12.6 m/s^2
c)total acceleration=(9.8^2 + (v^2/r)^2)^0.5
=19.53 m/s^2
d)yes
e)only the direction of tangential acceleration would be reversed
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.