One end of a cord is fixed and a small 0.470-kg object is attached to the other
ID: 2264561 • Letter: O
Question
One end of a cord is fixed and a small 0.470-kg object is attached to the other end, where it swings in a section of a vertical circle of radius 1.00 m as shown in the figure below. When ? = 30.0
One end of a cord is fixed and a small 0.470-kg object is attached to the other end, where it swings in a section of a vertical circle of radius 1.00 m as shown in the figure below. When ? = 30.0 degree , the speed of the object is 5.80 m/s. At this instant, find each of the following. the tension in the string T = N the tangential and radial components of acceleration ar = m/s2 inward at = m/s2 downward tangent to the circle the total acceleration atotal = m/s2 inward and below the cord at Is your answer changed if the object is swinging down toward its lowest point instead of swinging up? Explain your answer to part (d).Explanation / Answer
a)19.8 N
b)radial=42.127 m/s^2
tangential=4.9 m/s^2
c)42.41 m/s^2
d)no...
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.