One end of a cord is fixed and a small 0.440-kg object is attached to the other
ID: 2018640 • Letter: O
Question
One end of a cord is fixed and a small 0.440-kg object is attached to the other end, where it swings in a section of a vertical circle of radius 1.50 m, as shown in the figure below. When ? = 30.0°, the speed of the object is 6.40 m/s.(a) At this instant, find the tension in the string.
T = N
(b) At this instant, find the tangential and radial components of acceleration.
ar = m/s2 inward
at = m/s2 downward tangent to the circle
(c) At this instant, find the total acceleration.
atotal = m/s2 inward and below the cord at °
(d) Is your answer changed if the object is swinging down toward its lowest point instead of swinging up?
Yes
No
Explanation / Answer
mass of the object m = 0.44 kg radius of the circle r = 1.5 m = 30 o speed of the object v = 6.4 m/s Tension the string F_T = mv^2 / r + mg cos30 = m ( v^2 / r + g cos30) = 0.44 *( 6.4 ^2 / 1.5 + 9.8 *0.866 ) = 15.749 N radis acceleration a = v^2 / r = 6.4 ^2 / 1.5 = 27.31 m.s^2 tangential acceleration = r sin = 1.5 sin 30 = 0.75 m/s^2 total acceleration a_t = v^2 / r + r sin = 27.31 +0.75 = 28.06 m/s^2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.