Two converging lenses, each of focal length 15.1 cm, are placed 40.0 cm apart, a
ID: 1442726 • Letter: T
Question
Two converging lenses, each of focal length 15.1 cm, are placed 40.0 cm apart, and an object is placed 30.0 cm in front of the first lens. Where is the final image formed? The image is located The response you submitted has the wrong sign. cm What is the magnification of the system? Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error.Explanation / Answer
here,
focal length , f = 15.1 cm
object distance, do = 30 cm
from thin lens formula,
1/f = 1/do + 1/di
solving for image distance, di
1/di = 1/f - 1/do --------------------------(1)
1/di = 1/15.1 - 1/30
di = 30.4027 cm
di is '+', the image is real and in front of second lens
For Right lens, di = 40 - 30.4027 = 9.5973 cm
From eqn 1 solving for image distance, di
1/di = 1/15.1 - 1/9.5973
di = -26.336 cm , so the image is virtual
Part b:
The lateral magnification for a thin lens is defined by
m = -di/do
m = - (-26.336)/30
m = 0.8779
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.