Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two converging lenses, each of focal length 15.0 cm, are placed 40.0 cm apart, a

ID: 2033075 • Letter: T

Question

Two converging lenses, each of focal length 15.0 cm, are placed 40.0 cm apart, and an object is placed 30.0 cm in front of the first one. a. Draw a picture in the space below and draw in the principle rays for each lens to roughly show the location of the final image.

b. Calculate the position (in cm) of the final image of the two lens system. Be sure to specify exactly where on your diagram above the final image is located.

c. What is the overall magnification in this situation?

d. Is the image real or virtual? _____________________________

e. Is the image inverted or erect? ___________________________

f. For the lens ray diagram above, if a person wanted to see the image, how would he or she go about doing it? Be specific and use the actual diagram in making your answer clear. [Hint: Think about whether the image will be virtual or real.]

Explanation / Answer

Left converging lens is placed at 40 cm from the right lens.if object is placed at 30 cm of this lens.

By the help of lens formula

1/f= 1/p+1/q

q = 1/(1/15-1/30) = +30cm

Here q is + so image is real and situated 30 cm right of left lens.

Real image is become the object of second lens.

So for the right lens p= 40cm- 30 cm = 10 cm.

q = 1/(1/15 - 1/10)= -30cm

q is - , so image is virtual.

Magnification

M = (q/p)(q/p)'= (30/30)×(30/10 )= 3

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote