A conductor consists of a circular loop of radius 0.123 m and straight long sect
ID: 1441762 • Letter: A
Question
A conductor consists of a circular loop of radius 0.123 m and straight long sections, as shown. The wire lies in the plane of the paper and carries a current of 3.32 A. Find the magnitude of the magnetic field at the centre of the loop. The permeability of free space is 1.25664 time sign 10^-6 N/A^2. Answer in units of T. A rectangle coil 0.062 m by 0.048 m is positioned so that is its cross-sectioned so that its cross-sectional area is perpendicular to the direction of a magnetic field. The coil has 76 turns and a total resistance of 7.9 omega and the field decreases at rate of 3.8 T/s. What is the magnitude of the induced current in the coil? Answer in units of A.Explanation / Answer
(2)
r = 0.123 m
I = 3.32 A4
uo = 4**10^-7 N/A^2
B = uo*I/2*r + uo*I/2*r
B = (4**10^-7 * 3.32)/(2*0.123) + (4**10^-7 * 3.32)/(2**0.123)
B = 2.24 * 10^-5 T
(3)
= B*A*cos()
Induced emf is, e = N*d()/dt
e = N*d(B*A*cos())/dt
Here,
N = 76
dB/dt= 3.8 T/s
A = (0.062*0.048) m^2
= 90
R =7.9
Induced Current in the Coil,
I = e/R
I = (76*3.8*(0.062*0.048))/7.9 A
I = 0.109 A
Induced Current in the Coil,I = 0.109 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.