A uniform, 262-N rod that is 2.18 m long carries a 225-N weight at its right end
ID: 1439931 • Letter: A
Question
A uniform, 262-N rod that is 2.18 m long carries a 225-N weight at its right end and an unknown weight W toward the left end (see the figure (Figure 1) ). When W is placed 43.1 cm from the left end of the rod, the system just balances horizontally when the fulcrum is located 71.9 cm from the right end.
Part A
Find W.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
If W is now moved 26.5 cm to the right, how far must the fulcrum be moved to restore balance?
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
If W is now moved 26.5 cm to the right, in what direction must the fulcrum be moved to restore balance?
If is now moved 26.5 to the right, in what direction must the fulcrum be moved to restore balance?
W = NExplanation / Answer
sum torque about the fulcrum
W*.719+262*0.215-225*0.719=0
solve for W
W=(225*0.719-262*0.215)/.719
W=146.65 N
Sum torque about the fulcrum
it will be placed x distance from the right end
146.65*(2-x)+262*(1-x)-225*x=0
(293.3+262)/(225+262+146.65)=x
x=0.876 from the right end
c) to the right
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.