A uniform thin rod of length 0.75 m and mass 4.5 kg can rotate in a horizontal p
ID: 1492961 • Letter: A
Question
A uniform thin rod of length 0.75 m and mass 4.5 kg can rotate in a horizontal plane about a vertical axis through its center. The rod is a rest when a 3.0-g bullet traveling in the horizontal plane of the rod is fired into one end of the rod. As viewed from above, the direction of the bullet velocity makes an angle of 60° with the rod (see the figure). If the bullet lodges in the rod and the angular velocity of the rod is 9.0 rad/s immediately after the collision, what is the magnitude of the bullet's velocity just before impact?
Explanation / Answer
given that
mass of rod M = 4.5 kg
mass of bullet m = 0.003 kg
length of rod = radius of vertical circle = r = 0.75/2 = 0.375 m
w = 9 rad /s
theta = 60 degree
Using co-nservation of angular momentum
Angular momentum of bullet, relative to center of rod, just before impact, is
Li = m*v*r*Sin(60)
Angular momentum of bullet & rod immediately after impact is;
Lf = [m*r^2 + (M/3)*r^2]*w
Li = Lf
m*v*r*sin(60) = (m*r^2 +(M/3)*r^2)*w
put all the values
0.003*v*0.375*0.86 = [ 0.003*(0.375)^2 + 4.5/3*(0.375)^2 ]*9
0.0097*v = [ 0.000421 + 0.210 ]*9
0.0097*v = 1.90
v = 1.90 / 0.0097
v = 199.10 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.