A uniform spherical shell of mass M = 5.50 kg and radius R = 0.920 m can rotate
ID: 1263756 • Letter: A
Question
A uniform spherical shell of mass M = 5.50 kg and radius R = 0.920 m can rotate about a vertical axis on frictionless bearings (see the figure). A massless cord passes around the equator of the shell, over a pulley of rotational inertia I = 0.170 kg
A uniform spherical shell of mass M = 5.50 kg and radius R = 0.920 m can rotate about a vertical axis on frictionless bearings (see the figure). A massless cord passes around the equator of the shell, over a pulley of rotational inertia I = 0.170 kg·m2 and radius r = 0.0700 m, and is attached to a small object of mass m = 3.40 kg. There is no friction on the pulley's axle; the cord does not slip on the pulley. What is the speed of the object when it has fallen a distance 0.600 m after being released from rest? Use energy considerationsExplanation / Answer
use the law of conservation of energy as
the sum of KE's in two rotation bodies = loss in PE - KE of the mass
so Moment of Inertia Is = 2/3 mR^2 = 2/3 * 5.5 * 0.92*0.92
Is = 3.103 Kgm^2
Moment of inertial Ip = 0.170 kgm^2
so Eenrgy
0.5 Is Ws^2 + 0.5 Ip Wp^2 = mgh - 0.5 mv^2
Ws = V/R and Wp = V/r
so
0.5 * 3.103 * (V/0.92)^2 + 0.5 * 0.170 * (v/0.07)^2 = (3.4 * 9.8 * 0.6) -(0.5 * 3.4*v^2)
1.833v^2 + 17.34 v^2 = 19.99 -(1.7 v^2)
20.873 v^2 = 19.99
V^2 = 0.957
V = 0.978 m/s ---------------------<<<<<<<<<<<<<<<Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.