Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A solar cell generate, a potential difference of 1.62 V when a 1.60 k Ohm extern

ID: 1439067 • Letter: A

Question

A solar cell generate, a potential difference of 1.62 V when a 1.60 k Ohm external resistance Is connected across it, i.e., from one terminate of the cell to the other terminal of it, and a potential difference of 1.84 V when a 2.70 k Ohm external resistance is used. What is the internal resistance r_j of the solar cell? (Give your answer in the form of "abc" Ohm) For the situation described in the previous question, what is the emf E (V) of the solar cell? (Give your answer in the form of "a.bc The area of the cell is 425.0 cm^2, and the rate at which it receives energy from light is 12 W/m^2. Determine the efficiency % of the cell for converting energy in the 2.7 k Ohm external resistance. (Give your answer in the form of "a.bc Times 10^(x)" %)

Explanation / Answer

Let the emf of the solar cell be E and the output voltage be V. Thus,

V = E - ir

i = V/R

for 1.62 V

1.62 = E - (1.62/1500)r

1.84 = E - (1.84/2700)r

solving these two equations

A. r = 552.04 ohm

B. Emf = 2.216 V

C. efficiency = P1/P2 = (V^2/R)/P(received)

Preceived = 12*425*10^-4

efficiency = 1.84^2/(2700*425*10^-4*12) = 0.00245

efficiency% = 2.45*10^-1 %

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote