Use the exact values you enter to make later calculations. A ray of light strike
ID: 1436890 • Letter: U
Question
Use the exact values you enter to make later calculations.
A ray of light strikes a flat, 2.00-cm-thick block of glass (n = 1.81) at an angle of = 38.0° with respect to the normal (see figure below).
(a) Find the angle of refraction at the top surface and the angle of incidence at the bottom surface.
24.23 (WRONG)
Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations.°
(b) Find the refracted angle at the bottom surface.
38 °
(c) Find the lateral distance d by which the light beam is shifted.
0.52 (WRONG)
Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. cm
(d) Calculate the speed of light in the glass.
1.66E8 m/s
(e) Calculate the time required for the light to pass through the glass block.
1.32E-10 (WRONG)
Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. s
Can't seem to figure out where I am messing up. Thank you so much for all the help!
Explanation / Answer
a) Snell's Law gives 1*sin(38) = 1.81*sin()
so = arcsin(sin(38)/1.81) = 19.9°
b) the incident angle is 19.9° and the refracted angel is 38° It only shifts the beam.
c) The beam would have stuck x = 2.00cm*tan(38) = 1.56 cm from the top point if it had been air
However it struck 2.00cm*tan(19.9) = 0.724 cm
So the beam was shifted 1.56 - 0.724 = 0.836 cm
d) v = c/n = 3.00x10^8m/s/1.81 = 1.65x10^8m/s
e) the time = d/v = (0.02)/cos(19.9))/1.65x10^8m/s = 1.29x10^-10s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.