Use the exact values you enter to make later calculations. A ray of light strike
ID: 777622 • Letter: U
Question
Use the exact values you enter to make later calculations.
A ray of light strikes a flat, 2.00-cm-thick block of glass (n = 1.38) at an angle of = 32.6° with respect to the normal (see figure below).
(a) Find the angle of refraction at the top surface and the angle of incidence at the bottom surface.
°
(b) Find the refracted angle at the bottom surface.
°
(c) Find the lateral distance d by which the light beam is shifted.
cm
(d) Calculate the speed of light in the glass.
m/s
(e) Calculate the time required for the light to pass through the glass block.
s
Explanation / Answer
a)
angle of refraction at the top surface and the angle of incidence at bottom surface is same
using snell's law
n1*sin(i) = n2*sin(r)
1*sin(32.6) = 1.38*sin(r)
sin(32.6)/1.38 = sin(r)
0.39 = sin(r)
r = sin^(-1)(0.39) = 23 deg
angle of refraction at the top surface is r = 23 deg
the angle of incidence at bottom surface is 23 deg
b) again using snell's law
n2*sin(i2) = n3*sin(r2)
1.38*sin(23) = 1*sin(r2)
r2 = sin^(-1)(0.54) = 32.68 deg
c) d = AB*sin(32.68)
AB = 2/cos(23) = 2.17 cm
then
d = 2.17*sin(32.68) =1.17 cm
d) speed of light is v = c/n = (3*10^8)/1.38 = 2.17*10^8 m/s
e) time t = AB/v = 2.17*10^-2/(2.17*10^8) = 1*10^-10 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.