Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A person is riding a merry-go-round. It lakes 3.0 seconds to go around once. Ple

ID: 1432193 • Letter: A

Question

A person is riding a merry-go-round. It lakes 3.0 seconds to go around once. Please calculate the angular displacement ( ) of the person in time interval of, t = 1.0 seconds. A 200 Kg block swings on a 50 cm long weightless rope swings in a circle horizontally on a frictionless surface at 75 rpm. Please, calculate both the velocity (v) of the block and the tension (T) on the string. A circular disk rotates counter clockwise (CCW) at 78 rpm. A particle is located at = 0.45 radians at t = 0. What is the angle ( ) of the particle at t = 8 sec?

Explanation / Answer

9)
In 3 second, angular displacement = 360 degree
In 1 second , 360/3 = 120 degree
Answer: 120 degree

10)
w = 75 rpm
= 75*2*pi rad/60 s
= 7.854 rad/s
r = 50 cm = 0.5 m
v = r*w
=0.5*7.854
= 3.93 m/s
T = m*v^2/r
= 200*3.93^2 / 0.5
=6169 N

I am allowed to answer only 1 question at a time

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote