A person in a parked car sounds the horn. The frequency of the horn\'s sound is
ID: 2078821 • Letter: A
Question
A person in a parked car sounds the horn. The frequency of the horn's sound is 460 Hz. A driver in an approaching car measures the frequency of the horn's sound as 505 Hz. What is the speed of the approaching car? (Use 343 m/s for the speed of sound.) 69.69 m/s 31.7 m/s 25.3 m/s 33.55 m/s 23.276 m/s A very loud train whistle has an acoustic power output of 90 watts. If the sound energy spreads out spherically, what is the intensity level in dB at a distance of 115 meters from the train? (I_0 = 10^-12 Watts/m^2) 108 dB 51.84 dB 87.34 dB 194.58 dB 86.4 dBExplanation / Answer
Doppler's effect,
f = f0 (v + v_r) / (v + v_s)
v = velocity of wave = 343 m/s
17. v_r = velocity of receiver = v1
v_s = velocity of source = 0
505 = 460 (343 + v1) / (343 + 0)
v1 = 33.55 m/s
Ans(D)
18. I = P / (4 pi r^2 )
I = 90 / (4 pi 115^2) = 5.415 x 10^-4 W/m^2
Sound level = 10 log(I / 10^-12)
= 87.34 dB
Abs(C)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.