A person eats a container of strawberry yogurt. The Nutritional Facts label stat
ID: 1685620 • Letter: A
Question
A person eats a container of strawberry yogurt. The Nutritional Facts label states that it contains 267 Calories (1 Calorie = 4186 J). What mass of perspiration would one have to lose to get rid of this energy? At body temperature, the latent heat of vaporization of water is 2.42 x 106 J/kg. the tolerance is +/-2% A person eats a container of strawberry yogurt. The Nutritional Facts label states that it contains 267 Calories (1 Calorie = 4186 J). What mass of perspiration would one have to lose to get rid of this energy? At body temperature, the latent heat of vaporization of water is 2.42 x 106 J/kg. the tolerance is +/-2%Explanation / Answer
enenrgy due to eating of strawberry yogurt E = 267 Cal = 267 * 4186 J the latent heat of vaporization of water is L = 2.42 x 10^6 J/kg mass of perspiration would one have to lose to get rid of this energy is M = E / L plug the values we get M = 0.4618 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.