A person in a rowboat crosses a river which flows with 2.907 km/hr. The person r
ID: 1956066 • Letter: A
Question
A person in a rowboat crosses a river which flows with 2.907 km/hr. The person rows with maximum velocity of 5.258 km/hr relative to the water (measured while rowing on a still lake) and wants to reach the opposite shore directly across from the start point - along a line at 90 degrees with respect to the river shore . At what angle with respect to this line does the person have to point the boat ? Indicate with a negative (positive) sign whether the boat has to be pointed upstream (downstream).Explanation / Answer
velocity of the river is vr=2.907 km/hr let the required angle is = the relative velocity of the person with respective to the river flow while against to the river flow is vrel=5.258 km/hr from the diagram sin =vr/vrel =-2.907 /5.258 =-0.5528718 therefore required angle made with the line at 900 with respect to the river shore is =sin^-(0.5528718) =-33.560Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.