Two 3.0-cm-diameter disks face each other, 1.0 mm apart. They are charged to ± 1
ID: 1426664 • Letter: T
Question
Two 3.0-cm-diameter disks face each other, 1.0 mm apart. They are charged to ± 10 nC .
Part A
What is the electric field strength between the disks?
Express your answer using two significant figures.
3.6•106
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 9 attempts remaining
Part B
A proton is shot from the negative disk toward the positive disk. What launch speed must the proton have to just barely reach the positive disk?
Express your answer using two significant figures.
Two 3.0-cm-diameter disks face each other, 1.0 mm apart. They are charged to ± 10 nC .
Part A
What is the electric field strength between the disks?
Express your answer using two significant figures.
E =3.6•106
N/CSubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 9 attempts remaining
Part B
A proton is shot from the negative disk toward the positive disk. What launch speed must the proton have to just barely reach the positive disk?
Express your answer using two significant figures.
v = m/sExplanation / Answer
The electric field between the plates is
E = /o where = area charge distribution
= 10X10-9/(*(0.010)2) = 3.183x10-5 C/m2
and o = 8.854x10-12 C2/N-m^2
So E = 3.183x10-5 /8.854x10-12 = 3.60x106N/C
Using conservation of energy we solve the second part
(K + U) b = (K + U)t...Here Ut - Ub = q*(Vt - Vb)...and Vt - Vb = E*d = 3.60x10^6V/m*1.0x10^-3m = 3595V
Since Kt = 0 we have Kb = q*E*d = 1.60x10-19 *3595 = 5.75x10-16J
So 1/2*m*v2 = 5.75x10-16J
Therefore v = sqrt(2*5.75x10-16J/m) = sqrt(2*5.75x10^-16 /1.67x10^-27kg) = 8.30x105m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.