Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two 15-cm-diameter electrodes 0.46cm apart form a parallel-plate capacitor. The

ID: 1260969 • Letter: T

Question

Two 15-cm-diameter electrodes 0.46cm apart form a parallel-plate capacitor. The electrodes are attached by metal wires to the terminals of a 13V battery. After a long time, the capacitor is disconnected from the battery but is not discharged.

What are the charge on each electrode, the electric field strength inside the capacitor, and the potential difference between the electrodes after insulating handles are used to pull the electrodes away from each other until they are 1.0cm apart?

A) Q= ____

B) E= ____

C) deltaV= ____

What are the charge on each electrode, the electric field strength inside the capacitor, and the potential difference between the electrodes after the original electrodes (not the modified electrodes of part b) are expanded until they are 23cm in diameter?

D) Q= ____

E) E= ____

F) deltaV= ____

Explanation / Answer

a) q1 = C*v
where C = ?o*A/d = 8.854x10^-12*?*r^2/d = 8.854x10^-12*?*(0.075)^2/0.0047 = 3.33x10^-11F

So q1 = 3.33x10^-11*13 = 4.33x10^-10C and q2 = -4.33x10^-10C

b) E = ?/?o = 4.33x10^-10/(8.854x10^-12*?*r^2) = 4.33x10^-10/(8.854x10^-12*?*(0.075)^2)
= 2767.4V/m

c) V = E*d = 2769.4V/m*0.0046 = 12.74V

d) Now C decreases to
C = ?o*A/d = 8.854x10^-12*?*r^2/d = 8.854x10^-12*?*(0.075)^2/0.023 = 6.8x10^-12F

q1 = 4.33x10^-10C and q2 = - 4.33x10^-10 Charge remains constant in this situation

e) E = = 2769.4V/m It remains the same

f) V = E*d =2630*0.014) = 36.8V

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote