A 5.25 F capacitor is initially charged to a potential of 16.4 V . It is then co
ID: 1426168 • Letter: A
Question
A 5.25 F capacitor is initially charged to a potential of 16.4 V . It is then connected in series with a 3.80 mH inductor.
Part A
What is the total energy stored in this circuit?
Express your answer in joules to three significant figures.
Part B
What is the maximum current in the inductor?
Express your answer in amperes to three significant figures.
Part C
What is the charge on the capacitor plates at the instant the current in the inductor is maximal?
Express your answer in microcoulombs to the nearest integer.
Explanation / Answer
here,
capacitor , C = 5.25 * 10^-6 F
V = 16.4 V
inductance , L = 0.0038 H
A)
the total energy stored in this circuit , E = 0.5 * C * V^2
E = 0.5 * 5.25 * 10^-6 * 16.4^2
E = 7.06 * 10^-4 J
the total energy stored in this circuit is 7.06 * 10^-4 J
B)
let the maximum current be I
0.5 * L * I^2 = 0.5 * C * V^2
0.0038 * I^2 = 0.5 * 5.25 * 10^-6 * 16.4^2
I = 0.431 A
the maximum current is 0.431 A
C)
when the current is maximum across inductor,
the voltage across capacitor is zero ,
then the charge across the plates is zero
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.