A 5.00-kg block of ice is sliding across a frozen pond. A 7.60-N force is applie
ID: 1610312 • Letter: A
Question
A 5.00-kg block of ice is sliding across a frozen pond. A 7.60-N force is applied in the direction of motion, and the ice block slides 15.0 m (a) Find the work done by the applied force (b) Find the work done by frictional force(f_k = 7 N). A bicycle wheel is being tested at a repair shop. The angular velocity of the wheel is 4.00 rad/s at time t = 0, and its angular acceleration is constant and equal to -1.20 rad/s^2. What is the wheel's angular velocity at time t = 3.00 s? Through what angle does the wheel rotate in 3.00s?Explanation / Answer
8)a)Work=Force x Distance
Work= 7.60N x 15m
Work= +114J
Since the direction of the force and the direction of the movement are the same, the sign is positive.
b)Work done by the kinetic friction = -fk x d = -7 x 15 =-105 J
9)a)
9) a) ? = ?0 + ?t
Here, ?0 = 4.00 rad/s
Angular acceleration, ? = -1.20 rad/s2
time period, t = 3 s
Hence, ? = 4.00 -1.20(3) = 0.4 rad/s2
b)
? = ?0 + ?0t +1/2 ?t2
= 0 + 4.00 *3 + ½ *0.4*9
= 12 + 1.8 = 13.8
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.