A 5.00 g object moving to the right at+20.0 cm/s makesan elastic head-on collisi
ID: 1742603 • Letter: A
Question
A 5.00 g object moving to the right at+20.0 cm/s makesan elastic head-on collision with a 10.0 gobject that is initially at rest. (a) Find the velocity of each object after thecollision.5.00 g object
1 cm/s
10.0 g object
2 cm/s
(b) Find the percentage of the initial kinetic energy transferredto the 10.0 g object.
3% (a) Find the velocity of each object after thecollision.
5.00 g object
1 cm/s
10.0 g object
2 cm/s
(b) Find the percentage of the initial kinetic energy transferredto the 10.0 g object.
3%
Explanation / Answer
mass es m = 5 g m ' = 10 g velocities u =20 cm / s u ' = 0 m / s from the law of conservation of momentum , mu + m ' u ' = mv +m ' v ' 100 + 0 = 5 v + 10 v ' v + 2v ' = 20 -----( 1) for eleastic collision v - v ' = u ' - u v - v ' = -20 ----( 2) eq ( 1) -eq ( 2) ==> 3v ' = 40 v ' = 13.333 cm / s from eq ( 2) , v = -20 + v ' = - 6.6667 cm /s velcoity of 5 g object v = -6.6667 cm / s velocity of 10g object v ' = 13.333 cm / s Initioal kinetic energy K = ( 1/ 2) m u ^2 Since u ' = 0 kinetic energy of 10 g object after collision K ' = ( 1/2) m ' v '^2 required percentage = ( K ' / K ) * 100 = ( m' / m ) ( v' / u ) ^ 2 * 100Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.