A 5.00-kg block is set into motion up an inclined plane with an initial speed of
ID: 1298239 • Letter: A
Question
A 5.00-kg block is set into motion up an inclined plane with an initial speed of 8.00 m/s (sec figure below). The block comes rest after traveling 3.00 m along the plane, which is inclined at an angle of 30.0 degree to the horizontal. For this motion determine (a) the change in the block's kinetic energy, (b) the change in the potential energy of the block-Earth system, and (c) the friction force exerted on the block (assumed to be constant). (d) Find the coefficient of kinetic friction using conservation of total energy?Explanation / Answer
#a) dK = Kf - Ki = 0-0.5*m*v1^2 = -0.5*5*8*8 = -160 J
#b) dPE = U2 - U1 = m*g*L*sin30 - 0 = 5*9.8*3*0.5 = 73.5 J
#c)
from energy conservation
dU + Wf + dK = 0
73.5 + f*3 - 180 = 0
f = 35.5 N
#d)
f = u*N = u*m*g*cos30
u = f/(m*g*cos30)
u = 0.836
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.