The position of a particle moving along the x axis is given in centimeters by x
ID: 1414585 • Letter: T
Question
The position of a particle moving along the x axis is given in centimeters by x = 6.25 + 1.50t^3, where t is in seconds. Consider the time interval t = 2.00 s to t = 3.00 s. Calculate the average velocity,_____________cm/s Calculate the instantaneous velocity at t = 2.00 s.___________cm/s Calculate the instantaneous velocity at t = 3.00 s.____________cm/s Calculate the instantaneous velocity at t = 2.50 s.____________cm/s Calculate the instantaneous velocity when the particle is midway between its positions at t = 2.00 s and t = 3.00 s.______________cm/sExplanation / Answer
given
x = 6.25 + 1.5 t3
a )
to get average velocity
t = 2 => x2 = 6.25 + 1.5 X 23
= 18.25 cm
t = 3 => x3 = 6.25 + 1.5 X 33
= 46.75 cm
dt = 3 - 2 = 1 sec
average velocity = 46.75 - 18.25 / 1
average velocity = 28.5 cm/sec
b )
t = 2 sec
x = 6.25 + 1.5 t3
v =dx/dt
v = 4.5 t2
v = 4.5 X 4
v = 18 cm /sec
c )
t = 3 sec
x = 6.25 + 1.5 t3
v =dx/dt
v = 4.5 t2
v = 4.5 X 9
v = 40.5 cm /sec
d )
t = 2.5 sec
x = 6.25 + 1.5 t3
v =dx/dt
v = 4.5 t2
v = 4.5 X 2.52
v = 28.125 cm /sec
e )
xm = x2 + ( x3 - x2 ) / 2
x2 = 18.25 cm ; x3 = = 46.75 cm
xm = 18.25 + ( 46.75 - 18.25) / 2
xm = 32.5 cm
xm = 6.25 + 1.5 tm3
32.5 = 6.25 + 1.5 tm3
tm3 = 17.5
tm = 2.59 sec
vm = 4.5 tm2
vm = 4.5 X 2.592
vm = 30.18 cm/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.