The position of a particle as a function of time is given by r(t)=(-3.0m/s)ti +(
ID: 2290238 • Letter: T
Question
The position of a particle as a function of time is given by
r(t)=(-3.0m/s)ti +(6.0m)j+[ 7.0m-(4.0m/s^3)t^3]k
a. what is the particle's displacement between t1=0 and t2=2.0s?
b. determine the particle's instantaneous velocity as a function of time.
c. what is the particle's average velocity between t1=0s and t2=2.0s?
d. Is there a time when the particle has a velocity of zero?
e. Determine the particle's instantaneous acceleration as a function of time?
Can you please explain the formulas you used and if any concepts as well for this problem.
Explanation / Answer
we are given
r=xi^+yj^+zk^
here x and z are functions of t, y is independent of t
part a)
displacement of particle=|r|=(x2+y2+z2)1/2
displacement of particle between this time=s1=(magnitude of r at 2 s-magnitude of r at 0 s)
part b)
instantaneous velocity=dr/dt
part c)
average velocity=s1/2
part d)
v=dr/dt
putting dr/dt=0
we can find t at which velocity is zero
part e)
a=d2r/dt2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.