The portion of the graph between x = 0 and x = 1 is rotated around the y axis to
ID: 2846303 • Letter: T
Question
The portion of the graph
between x = 0 and x = 1 is rotated around the y axis to form a container. The container is filled with water. Use n = 6 subintervals and Simpson's rule to approximate the work required to pump all of the water out over the side of the container. Give your answer in decimal form.
(Distance is measured in meters, the density of water is 1000 kg/m3, and use 9.8 m/s2 for g.)
Explanation / Answer
The radius r of an arbitrary slice I have drawn in red and the distance d through which it must be lifted is drawn in green. We know the amount of work required to lift this slice is the product of the applied force and the distance over which this force is applied, hence:
dW=Fd
Now, the applied force is simply the weight of the slice:
F=mg
and the mass of the slice is the product of its mass density ? and it volume V:
m=?V
and of course the volume of the slice is:
V=?r2dy
where the radius of the slice is:
r=x=tan(y)
Now, putting this together, we find:
dW=Fd=(mg)(?4?y)=(g?V)(?4?y)=g?(?r2dy)(?4?y)=?g?tan2(y)(?4?y)dy
Summing up all the elements of work, we obtain:
W=?g???40tan2(y)(?4?y)dy
Applying Simpson's Rule with n=6 on the integral, where:
f(y)=tan2(y)(?4?y)
and:
yk=?4?06k=?24k with k?{0,1,2,3,4,5,6}
we find:
S6=?4?03(6)[f(y0)+4f(y1)+2f(y2)+4f(y3)+2f(y4)+4f(y5)+f(y6)]
S6=?72[f(y0)+4f(y1)+2f(y2)+4f(y3)+2f(y4)+4f(y5)+f(y6)]
f(y0)=f(?24?0)=f(0)=tan2(0)(?4?0)=0
4f(y1)=4f(?24?1)=4f(?24)=4tan2(?24)(?4??24)?0.045376065047798
2f(y2)=2f(?24?2)=2f(?12)=2tan2(?12)(?4??12)?0.075185401439313
4f(y3)=4f(?24?3)=4f(?8)=4tan2(?8)(?4??8)?0.269506042226324
2f(y4)=2f(?24?4)=2f(?6)=2tan2(?6)(?4??6)?0.174532925199433
4f(y5)=2f(?24?5)=4f(5?24)=4tan2(5?24)(?4?5?24)?0.308290092997036
f(y6)=f(?24?6)=f(?4)=tan2(?4)(?4??4)=0
Adding these together, we find:
S6?0.0380870342601150
For comparison, a numeric integration function returns:
0.038148452745930
Now, using the approximation we obtained, we may state:
W??g??0.0380870342601150
Using the given data:
g=9.8ms2,?=1000kgm3
and observing the integral has units of m4, we have:
W??(9.8ms2)(1000kgm3)?0.0380870342601150 m4?1172.60868088 J
For comparison, the exact answer is:
W=1225?4(16ln(2)??2) J?1174.5 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.