The position of a particle is given by the expression x = 4.00 cos(6.00 pi t + p
ID: 1470513 • Letter: T
Question
The position of a particle is given by the expression x = 4.00 cos(6.00 pi t + pi), where x is in meters and t is in seconds. Determine the frequency. Determine period of the motion. Determine the amplitude of the motion. Determine the phase constant. Determine the position of the particle at t = 0.330 s. A particle moving along the x axis in simple harmonic motion starts from its equilibrium position, the origin, at t = 0 and moves to the right. The amplitude of its motion is 3.10 cm, and the frequency is 2.10 Hz. Find an expression for the position of the particle as a function of time. (Use the following as necessary: t, and pi) Determine the maximum speed of the particle. Determine the earliest time (t > 0) at which the particle has this speed Find the maximum positive acceleration of the particle. Find the earliest time (t > 0) at which the particle has this acceleration. Determine the total distance traveled between t = 0 and t = 0.71sExplanation / Answer
Here ,
as x = A * cos(w * t + phi)
a) comparing , w = 6 pi rad/s
frequency = w/2pi
frequency = 6 * pi/2 * pi
frequency = 3 Hz
b)
Time period = 1/frequency
Time period = 1/3
Time period = 0.33 s
c)
compaing equations ,
A = 4 cm
A = 0.04 m
d)
phase constant , phi = pi
phi = 3.14 rad
e)
at t = 0.33 s
x = 4 * cos(6 * pi * 0.33 + pi)
x = 4 * cos(2.32 * pi )
x = 2.14 cm
the position of particle is 2.14 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.