A train is traveling at 30.0 m/s relative to the ground in still air. The freque
ID: 1408381 • Letter: A
Question
A train is traveling at 30.0 m/s relative to the ground in still air. The frequency of the note emitted by the train whistle is 262 Hz. The speed of sound in air should be taken as 344 m/s.
Part A
What frequency fapproach is heard by a passenger on a train moving at a speed of 18.0 m/s relative to the ground in a direction opposite to the first train and approaching it?
Express your answer in hertz.
Part B
What frequency frecede is heard by a passenger on a train moving at a speed of 18.0 m/s relative to the ground in a direction opposite to the first train and receding from it?
Express your answer in hertz.
Explanation / Answer
Part-A
fperceived = fsource*(vsound + vlistener) / (vsound + vsource)
f = 262Hz * (344 + 18) / (344 - 30)
= 302 Hz
Part-B
fperceived = fsource*(vsound + vlistener) / (vsound + vsource)
f = 262*(344 – 18) / (344 + 30)
f = 228 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.