A train car with mass m 1 = 631 kg is moving to the right with a speed of v 1 =
ID: 2259737 • Letter: A
Question
A train car with mass m1 = 631 kg is moving to the right with a speed of v1 = 7.2 m/s and collides with a second train car with mass m2 = 723 kg. The two cars latch together during the collision.
1) What is the magnitude of initial momentum of BOTH train cars?
2)
What is the final speed of the train cars latched together?
3)
What is the change in total momentum of the two train system during the collision?
4) Now the same two cars are involved in a second collision. The first car is again moving to the right with a speed of v1 = 7.2 m/s and collides with the second train car that is now moving to the left with a speed of v2 = 8.2 m/s before the collision. The first car rebounds backwards (to the left) at a speed of v3 = 4 m/s.
What is the final velocity of the second car? (A positive velocity means the train car moves to the right
Explanation / Answer
1) first train momentum = mv = 4543.2
seond train momentum = 0 (rest)
2) final momentum of trains = 4543.2 = (631+723) vfinal
vfinal = 3.38 m/s to the right
3) change in total momentum = 0
4) initial momentum = final momentum
621(7.2) + 723(-8.2) = 621(-4) + 723 v2nd
v2nd = +1.42 m/s to the right
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.