4) A police officer hidden at an intersection observes a car that ignores a stop
ID: 1407758 • Letter: 4
Question
4) A police officer hidden at an intersection observes a car that ignores a stop sign, crosses the intersection, and continues on at a constant speed. The police officer takes off in pursuit as soon as it passed the stop sign, accelerating at 6.2m/s/s until her speed is 80m/s, and continues at this speed until she catches the car. (so there are two parts of the cop’s motion which add up)
The police officer catches the car at a total distance of 1.4km from the intersection.
How fast was the car traveling? How long does it take to catch the car?
Explanation / Answer
v=131m/s
time=21s
s=vt=131x21=2751m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.