4) A police officer hidden at an intersection observes a car that ignores a stop
ID: 1326210 • Letter: 4
Question
4) A police officer hidden at an intersection observes a car that ignores a stop sign, crosses the intersection, and continues on at a constant speed. The police officer takes off in pursuit as soon as it passed the stop sign, accelerating at 6.2m/s/s until her speed is 80m/s, and continues at this speed until she catches the car. (so there are two parts of the cop’s motion which add up)
The police officer catches the car at a total distance of 1.4km from the intersection.
How fast was the car traveling? How long does it take to catch the car?
Explanation / Answer
For Police:
v=u+at
80 = 0+ 6.2 t1
t1=12.90 s
distance:
V^2 = U^2+2 a s1
80^2= 0+ 2* 6.2* s1
s1=516.12 m
Second part:
s2= U* t2
(1400-516.12)= 80* t2
t2=11.04 s
Car speed:
V= d / (t1+t2) =1400/(12.90+11.04) = 58.47 m/s
TIme taken to catch car:
T= t1+t2 =12.90+11.04 =23.94 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.