A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 200 m at a
ID: 1407188 • Letter: A
Question
A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 200 m at a constant speed v = 15 m/s as shown. The angle A = 31° above the x axis, and the angle B = 66° below the x axis.
1) What is the magnitude of the car’s acceleration?
2) What is the x component of the car’s acceleration when it is at point A
3) What is the y component of the car’s acceleration when it is at point A
4) What is the x component of the car’s acceleration when it is at point B
5) What is the y component of the car’s acceleration when it is at point B
6) As the car passes point B, the y component of its acceleration is increasing, constant, or decreasing?
Explanation / Answer
given,
radius = 200 m
speed = 15 m/s
A = 31° above the x axis
B = 66° below the x axis
acceleration = velocity^2 / radius
acceleration = 15^2 / 200
acceleration = 2.25 m/s^2
the acceleration vector points toward the origin, so add 180º to the given angles
x component of the car’s acceleration when it is at point A = 2.25 * cos(180 + 31)
x component of the car’s acceleration when it is at point A = -1.928 m/s^2
y component of the car’s acceleration when it is at point A = 2.25 * sin(180 + 31)
y component of the car’s acceleration when it is at point A = -1.158 m/s^2
x component of the car’s acceleration when it is at point B = 2.25 * cos(180 - 66)
x component of the car’s acceleration when it is at point B = -0.915 m/s^2
y component of the car’s acceleration when it is at point B = 2.25 * sin(180 - 66)
y component of the car’s acceleration when it is at point B = 2.055 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.