A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 200 m at a
ID: 2002685 • Letter: A
Question
A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 200 m at a constant speed v = 23 m/s as shown. The angle A = 18° above the x axis, and the angle B = 66° below the x axis.
What is the magnitude of the car’s acceleration?
What is the x component of the car’s acceleration when it is at point A
What is the y component of the car’s acceleration when it is at point A
What is the x component of the car’s acceleration when it is at point B
What is the y component of the car’s acceleration when it is at point B
As the car passes point B, the y component of its acceleration is
increasing
constant
decreasing
Explanation / Answer
a) There'll be only centripetal acceleration of magnitude v^2/r = 23^2/200 = 2.645 m/s^2
b) At point A, a_x = - a*cos(theta_A) = -2.645*cos(18 deg) = -2.516 m/s^2
c) At point A, a_y = -a*sin(theta_A) = -0.817 m/s^2
d) At point B, a_x = -a*cos(theta_B) = -1.076 m/s^2
e) At point B, a_y = -a*sin(theta_B) = 2.416 m/s^2
f) the y component is decreasing.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.