A 3.00 kg block is attached to a spring with force constant k= 150 N/m. The bloc
ID: 1402964 • Letter: A
Question
A 3.00 kg block is attached to a spring with force constant k= 150 N/m. The block is given an initial velocity in the positive direction of magnitude v = 12.0 m/s and no initial displacement. Find (a) the amplitude (b) the phase angle and (c) the frequency. (D) Write a specific equation for the position as a function of time A 3.00 kg block is attached to a spring with force constant k= 150 N/m. The block is given an initial velocity in the positive direction of magnitude v = 12.0 m/s and no initial displacement. Find (a) the amplitude (b) the phase angle and (c) the frequency. (D) Write a specific equation for the position as a function of time A 3.00 kg block is attached to a spring with force constant k= 150 N/m. The block is given an initial velocity in the positive direction of magnitude v = 12.0 m/s and no initial displacement. Find (a) the amplitude (b) the phase angle and (c) the frequency. (D) Write a specific equation for the position as a function of timeExplanation / Answer
a) Let A is the amplitude.
ApplyEnergy conservation
Initial kinetic energy = final potential energy
0.5*m*v^2 = 0.5*k*A^2
==> A = v*sqrt(m/k)
= 12*sqrt(3/150)
= 1.7 m
b) Initial phase is zero
c) f = sqrt(k/m)/(2*pi)
= sqrt(150/3)/(2*pi)
= 1.13 Hz
d) x(t) = A*sin(w*t)
= 1.7*sin(2*pi*f*t)
= 1.7*sin(2*pi*1.13*t)
= 1.7*sin(7.07*t)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.