A 3.0 kg particle with velocity v = (5.0 m/s) ihat - (6.0 m/s)jhat is at x = 3.0
ID: 1672047 • Letter: A
Question
A 3.0 kg particle with velocity v = (5.0 m/s) ihat - (6.0 m/s)jhat is at x = 3.0 m, y = 8.0 m. It is pulled by a 7.0 N force inthe negative x direction. (a) What is the angular momentum of the particle about theorigin? -174. kg·m2/s khat(b) What torque about the origin acts on the particle? N·m khat
(c) At what rate is the angular momentum of the particlechanging? kg·m2/s2
solve this problem for me! Thanks A 3.0 kg particle with velocity v = (5.0 m/s) ihat - (6.0 m/s)jhat is at x = 3.0 m, y = 8.0 m. It is pulled by a 7.0 N force inthe negative x direction. (a) What is the angular momentum of the particle about theorigin? -174. kg·m2/s khat
(b) What torque about the origin acts on the particle? N·m khat
(c) At what rate is the angular momentum of the particlechanging? kg·m2/s2
solve this problem for me! Thanks
Explanation / Answer
Massm = 3 kg
Velocity v = 5i-6j
Force F = -7i
Position r =3i+8j
(b). torque T = rXF
= ( 3i+8j)X(-7i)
= (8*-7)(jXi)
= 56k Since iXi = 0torque T = 56 Nm k
(c). rate is the angular momentum of the particle changing =magnitude of torque = 56 kg m ^ 2/ s^ 2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.