A 3.0 kg object moving along the minus x-axis toward the origin at 13.0 m/s stri
ID: 1299071 • Letter: A
Question
A 3.0 kg object moving along the minus x-axis toward the origin at 13.0 m/s strikes a 5.0 kg object moving along the minus y-axis toward the origin at 9.0 m/s just as the two objects try to pass through the origin. The objects stick together and move away from the origin after the collision.
(a) Find the speed of the mangled mass and its direction after the collision.
(b) Is the collision elastic? If so, explain why. If not, explain what might have happened to the kinetic energy lost during the collision.
Explanation / Answer
momentum conservation in Xdirention
m1 U1x + m2 *0 =(m1 + m2) Ux { U1x= 13 m/s , m1= 3 kg m2 = 5kg , U2x=0
Ux= 4.875 m/s
momentum conservation in Ydirention
m1 *0 + m2 *U2y=(m1 + m2) Uy { U1y=0 m/s U2y= 9m/s
Ux= 5.625 m/s
U^2 = Ux^2 Uy^2
U =7.443 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.