Figure (b) represents a process involving 3.24 moles of a monatomic ideal gas ex
ID: 1402315 • Letter: F
Question
Figure (b) represents a process involving 3.24 moles of a monatomic ideal gas expanding from 0.100 m3to 0.200 m3.
Find the work done on the system.
W = J
Find the change in the internal energy of the system.
?U = J
Find the thermal energy transferred in the process.
Q = J
Explanation / Answer
n = number of moles = 3.24
Pi = initial pressure = 3 x 105 Pa
Vi = initial Volume = 0.1 m3
Ti = initial temperature
Using formula
Pi Vi = n R Ti
(3 x 105) (0.1) = 3.24 x 8.314 Ti
Ti = 1113.7 K
Pf = final pressure = 1 x 105 Pa
Vf = initial Volume = 0.2 m3
Tf = initial temperature
Using formula
Pf Vf = n R Tf
(1 x 105) (0.2) = 3.24 x 8.314 Tf
Tf = 742.5 K
Change in Temperature = T = Ti - Tf= 1113.7 - 742.5 = 371.2 K
a)
Work done = Area A1 + Area A2
w = 0.5 (2 x 105) (0.2 - 0.1) + (0.1) (1 x 105) = 20,000 J
b)
U = (3/2) n R T
U = 1.5 x 3.24 x 8.314 (371.2)
U = -14998.72 J since temperature is decreasing
c)
Using first law of thermodyanamics
Q = U + W
Q = -14998.72 + 20,000
Q = 5001.3 J
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.