Figure ( a ) applies to the spring in a cork gun (figure ( b )); it shows the sp
ID: 1778632 • Letter: F
Question
Figure (a) applies to the spring in a cork gun (figure (b)); it shows the spring force as a function of the stretch or compression of the spring. The spring is compressed by 5.7 cm and used to propel a 3.6 g cork from the gun.
(a) What is the speed of the cork if it is released as the spring passes through its relaxed position? (in m/s)
(b) Suppose, instead, that the cork sticks to the spring and stretches it 1.3 cm before separation occurs. What now is the speed of the cork at the time of release? (in m/s)
Explanation / Answer
slope of F vs x curve will give spring constant.
k = 0.4 N / 0.04 m = 10 N/m
(A) Applying energy conservation to find speed,
10(0.057^2)/2 + 0 = 0 + (0.0036 v^2 /2 )
v = 3 m/s
(B) 10(0.057^2)/2 + 0 = 10(0.013^2)/2 + 0.0036 v^2 / 2
= 2.92 m/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.