Figure ( a ) gives the magnitude E ( x ) of the electric fields that have been s
ID: 1590342 • Letter: F
Question
Figure (a) gives the magnitude E(x) of the electric fields that have been set up by a battery along a resistive rod of length L = 8.30 mm (see Figure (b)). The vertical scale is set by Es = 5.60 ×103 V/m. The rod consists of three sections of the same material but with different radii. (The schematic diagram of the figure (b) below does not indicate the different radii.) The radius of section 3 is 2.16 mm. What is the radius of (a) section 1 and (b)section 2?
Figure (a) gives the magnitude E(x) of the electric fields that have been set up by a battery along a resistive rod of length L 8.30 mm (see Figure (b)). The vertical scale is set by Es = 5.60 ×103 V/m. The rod consists of three sections of the same material but with different radii. (The schematic diagram of the figure (b) below does not indicate the different radii.) The radius of section 3 is 2.16 mm. What is the radius of (a) section 1 and (b) section 2 Es x=0 3 6 9 x(mmExplanation / Answer
Es = 5.6 *10^3 V/m
r3 = 2.16 mm
a) for the radius of section 1 r1
as J = E * sigma
I/area = E * sigma
I/sigma = E * area
Now , for the section 1
(3/8) * Es * pi * r3^2 = (5/8) * Es * pi * r1^2
3 * 2.16^2 = 5 * r1^2
solving for r1
r1 = 1.67 mm
the radius of section 1 is 1.67 mm
b) for the section 2
(3/8) * Es * pi * r3^2 = Es * pi * r2^2
3 * 2.16^2 = 8 * r2^2
r2 =1.322 mm
the radius of section 2 is 1.322 mm
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.