Figure E27.53 shows a Figure E27.53 portion of a silver ribbon with 11.8 mm and
ID: 1402057 • Letter: F
Question
Figure E27.53 shows a Figure E27.53 portion of a silver ribbon with 11.8 mm and yi 0.23 mm, carrying a current of 120 A in the x-direction. The ribbon lies in a uniform magnetic field, in the y direction. with magnitude 0.95 T. Apply the sim- plified model of the Hall effect presented in Section 27.9. If there are 5.85 x 10 free electrons per cubic meter, find (a) the 28 magnitude of the drift velocity of the electrons in the x-direction; (b) the magnitude and direction of the electric field in the z-direction due to the Hall effect; (c) the Hall emfExplanation / Answer
given,
magnitic field B=0.95 T
z1= 11.8 mm
y1= 0.23 mm
current i= 120 A
density of free electrons n=5.85*10^28 /m^3
a)
drift velocity, Vd=i/A*n*e
Vd = i/A*n*e
= 120/((11.8*0.23*10^-6)*(5.85*10^28)*(1.6*10^-19))
= 4.72*10^-3 m/sec
= 4.72 mm/sec
b)
E=Vd*B
= 4.72*10^-3*0.95
= 4.484 mT
direction of E is along z-axis
c)
Hall voltage
VH = E/d
= E/z1
= (4.484*10^-3)/(11.8*10^-3)
VH = 0.38 v
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.