Figure 7a shows two long parallel wires carrying currents i, and i2 in the direc
ID: 1350313 • Letter: F
Question
Figure 7a shows two long parallel wires carrying currents i, and i2 in the directions shown. What are the magnitude and the direction of the resultant magnetic field at point P? Assume the following values: i, 15 A, i2 32 A, and d= 5.3 cm. 90° (a) Two wires carry currents in opposite directions. What is the magnetic field at P? (b) The separate fields combine vectorially to yield the resultant field B B1 45 Figure 7b shows the individual magnetic fields B, and B set up by the currents i, and i2, respectivelyExplanation / Answer
B1=u0I1/2(pie)R1
U0=4*pie*10^-7
R1=0.0265m
I1=15 amp
B1=1132.07*10^-7 Tesla
to calculate B2
=u0I2/2(pie)R2
I2=32 amperes
R2=0.0265m
B2=2415.09 tesla
B resultant=B1+B2
B resultant=3547.164 tesla
(b)B=COS 45*3547.164=2508.22 tESLA
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.