A 1200 kg ore cart is rolling at 10.8 m/s across a flat surface. A crane dumps 7
ID: 1400369 • Letter: A
Question
A 1200 kg ore cart is rolling at 10.8 m/s across a flat surface. A crane dumps 715 kg of ore (vertically) into the cart. How fast does the cart move after being loaded with ore? Assume that frictional forces with the flat surface may be neglected.
6.09 m/s
2.
A 200 cm rope under a tension of 60 N is set into oscillation. The mass density of the rope is 160 g/cm. What is the frequency of the first harmonic mode (m = 2)?
6.77 m/s 4.06 m/s 4.54 m/s6.09 m/s
2.
A 200 cm rope under a tension of 60 N is set into oscillation. The mass density of the rope is 160 g/cm. What is the frequency of the first harmonic mode (m = 2)?
0.0097 Hz 0.306 Hz 0.97 Hz 1.88 HzExplanation / Answer
1)
Here , mass if cart , m = 1200 Kg
initial speed of cart , u = 10.8 m/s
mass of ore , M = 715 Kg
Now, using conservation of momentum
(1200 + 715) * v = 1200 * 10.8
v = 6.77 m/s
the speed of cart after dropping ore is 6.77 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.