A 120 g ball moving to the right at 4.4 m/s catches up and collides with a 440 g
ID: 1602354 • Letter: A
Question
A 120 g ball moving to the right at 4.4 m/s catches up and collides with a 440 g ball that is moving to the right at 1.2 m/s .
a.) If the collision is perfectly elastic, what is the speed of the 120 g ball after the collision?
b.) If the collision is perfectly elastic, what is the direction of motion of the 120 g ball after the collision?
c.) If the collision is perfectly elastic, what is the speed of the 440 g ball after the collision?
d.) If the collision is perfectly elastic, what is the direction of motion of the 440 g ball after the collision?
Explanation / Answer
(A) for elastic collision,
4.4 - 1.2 = v2 - v1
-v1 + v2 = 3.2
Applying momentum conservation,
120 x 4.4 - 440 x 1.2 = 120v1 + 440v2
120v1 + 440v2 = 0
Solving,
v1 = -88/35 = - 2.51 m/s and v2 = 24/25 = 0.69 m/s
Ans: 2.51 m/s to the left.
(B) to the left
(C) 0.69 m/s
(D) to the right
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.