A 12.0-kg box resting on a horizontal, frictionless surface is attached to a 5.0
ID: 1383446 • Letter: A
Question
A 12.0-kg box resting on a horizontal, frictionless surface is attached to a 5.00-kg weight by a thin, light wire that passes without slippage over a frictionless pulley (the figure (Figure 1) ). The pulley has the shape of a uniform solid disk of mass 2.30kg and diameter 0.440m .
Part A
After the system is released, find the horizontal tension in the wire.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
After the system is released, find the vertical tension in the wire.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
After the system is released, find the acceleration of the box.
SubmitMy AnswersGive Up
Part D
After the system is released, find magnitude of the horizontal and vertical components of the force that the axle exerts on the pulley.
Express your answers separated by a comma.
SubmitMy AnswersGive Up
Provide FeedbackContinue
Figure 1 of 1
|Th| = NExplanation / Answer
Applying equation of motion for 12 kg block
Th = M1 a = 12 a
For 5 kg block
M2 g - Tv = M2 a
Tv = M2 g - M2 a
= 5 * 9.8 - 5 * a
= 49 - 5 a
The torque acting on the pully is
(Tv - Th) R = 0.5 M R a
Tv - Th = 0.5 M a
49 - 5a - 12a = 0.5 M a
49 - 17a = 0.5Ma
49 = a (0.5M + 17)
a = 49 / (0.5M + 17)
= 49 / (0.5M + 17)
= 49 / (0.5 *2.30 + 17)
= 2.699 m/s2
Th = 12 * 2.699 = 32.39 N
Tv = 49 - 5 * 2.699 = 35.505 N
The horzontal for acting on the pully is equivalent to its horzontal tension
Fx = Th = 32.39 N
The vertical force acting on the pully is
Fy = Tv + Mg
= 35.505 + 2.30 * 9.8
= 57.905 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.