Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 120 g ball moving to the right at 4.5 m/s catches up and collides with a 410 g

ID: 1605944 • Letter: A

Question

A 120 g ball moving to the right at 4.5 m/s catches up and collides with a 410 g ball that is moving to the right at 1.1 m/s If the collision is perfectly elastic, what is the speed of the 120 g ball after the collision? Express your answer to two significant figures and include the appropriate unit If the collision is perfectly elastic, what is the direction of motion of the 120g, ball after the collision? To the left To the right If the collision is perfectly elastic, what is the speed of the 410 g ball after the collision? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. If the collision is perfectly elastic, what is the direction of motion of the 410 all after the collision?

Explanation / Answer

(A) Applying momentum conservation for the collision,

120 x 4.5 + 410 x 1.1 = (120 v1) + (410 v2)

120v1 + 410v2 = 991 ....(i)

for elastic collision,

velocity of approach = velocity of separation

4.5 - 1.1 = v2 - v1

- v1 + v2 = 3.4 .... (ii)


Solving the two equations,

v1 = - 403 / 530 = - 0.76 m/s

v2 = 1399/530 = 2.64 m/s

(A) v1 = 0.76 m/s

(B) to the left

(C) v2 = 2.64 m/s

(D) to the right

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote