A 120 g ball moving to the right at 4.5 m/s catches up and collides with a 450 g
ID: 1445551 • Letter: A
Question
A 120 g ball moving to the right at 4.5 m/s catches up and collides with a 450 g ball that is moving to the right at 1.1 m/s. If the collision is perfectly elastic, what is the speed of the 120 g ball after the collision? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. If the collision is perfectly elastic, what is the direction of motion of the 120 g ball after the collision? If the collision is perfectly elastic, what is the speed of the 450 g ball after the collision? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
assume right side is positive
m1 = 120 gm = 0.120 kg
v1i = 4.5 m/s
m2 = 450 g= 0.450 kg
v2i = 1.1 m/s
v1f = [(m1-m2)*v1i/(m1+m2) ] + 2m2*v2i / (m1+m2)
v1f = -0.868 m/s = -0.87 m/s
here negative sign means ball is moving in opposite direction
part b )
to left
part c )
v2f = [2m2*v1i/(m1+m2)] + (m2-m1)*v2i/(m1+m2)
v2f = 7.74 m/s = 7.7m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.